Subscribe to our YouTube channel for the latest videos, updates, and tips.
In dividing decimals word problems worksheet we will get different types of problems on decimals division word problems, dividing a decimal by a whole number, dividing a decimals and dividing a decimals by 10, 100 and 1000.
I. Solve the following Dividing Decimals Word Problems.
1. Michael wants to fill 40.50 l of milk into 5 containers equally. How much milk can he fill in each container?
2. 8.5 m of Copper Cable costs ₹ 814.30. How much will one metre Copper Cable cost?
3. Nairitee runs 4570.50 m in five days. If he runs equal distance each day, how many metres does she run each day?
4. 8.5 kg of sweet costs ₹ 255.85. How much does 1 kg of sweet cost?
5. 38.5 l of petrol is to be filled into 11 cans. How much petrol can be filled in each can?
6. 15 rings of copper weigh 454.50 g. Find the weight of each ring.
7. 4 balls weigh 2.24 kg. What is the weight of each ball?
8. 17.92 kg of rice is to be filled equally into 4 bags. How much rice will each bag contain?
9. Nitheeya bought 6.5 l of orange juice for Rs 550.55. What is the cost of 1 l of orange juice?
10. 24.75 l of cooking oil is distributed equally among 30 workers. How much will each worker get?
11. Ramesh worked 12 hours on last Sunday and earned Rs 240.60. What is his hourly rate of wage?
12. A packet containing 60 sheets of paper is 2.454 cm thick. What is the thickness of each sheet?
13. Christopher bought 71.06 m of cloth. If one shirt requires 3.23 m of cloth, how many shirts can be made from the cloth that he bought?
14. Kishor bought 2.5 kg of rice for ₹ 87.50. Find the rate of 1 kg of rice.
15. Meena cuts pieces of 7.12 cm from 85.44 cm long ribbon. How many such pieces can she cut?
16. Jessica bought 19 l of soybean oil for ₹ 1068.75. What is the rate of 1 l of soybean oil?
5th Grade Numbers Page
5th Grade Math Problems
From Dividing Decimals Word Problems Worksheet to HOME PAGE
Didn’t find what you were looking for? Or want to know more information
about Math Only Math.
Use this Google Search to find what you need.